Tukuma pilsētas vēstures muzejs "Pils tornis"
Brīvības laukums 19a
Tel.: + 371 631 24348

Par Pils torni

Pirmdiena, 06.02.2012, 20:49

Muzejs ierīkots bijušās Livonijas ordeņa pils daļā, kas ir izveidots laika posmā starp 1772. un 1787. gadu, izmantojot kādreizējās Livonijas ordeņa pils ziemeļaustrumu stūra mūra fragmentus un tiek dēvēts par „Pils torni”.

Muzejā skatāmā ekspozīcija, kas atspoguļo 20. gadsimta norises Tukumā, Latvijas un Eiropas sabiedriski politisko notikumu kontekstā īpaši akcentējot pagrieziena momentus, tostarp četrdesmitos gadus, kas pilnībā reorganizēja ierasto dzīves kārtību un apvērsa "pasauli kājām gaisā", mainot pilsētas iedzīvotāju etnisko sastāvu, dzīvesveidu, tradīcijas un arī uzskatus, piespiežot "aizmirst" pagātni.

Ekspozīcija aktualizē tādas vērtības kā cilvēcīgumu, toleranci, savstarpēju atbalstu un spēju saglabāt savu identitāti, dažkārt to atklāti neizrādot, atklājot cilvēku spēju izdzīvot kara un okupācijas apstākļos, kad gāja bojā vai svešumā tika aizrauti simtiem cilvēku - vācieši, ebreji, latvieši, krievi, poļi un citu tautību tukumnieki.

Muzejā atrodas arī interaktīvā ekspozīcija "Vēstules nākamībai". Izmantojot skārienjutīgu ekrānu apmeklētāji var apskatīt 19 Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss, kas 2009. gadā iekļautas UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Ekspozīcija iepazīstina ar vēstuļu autoru un to adresātu likteni. Daudzi no viņiem savas sabiedriskās darbības, pilsoniskās pozīcijas vai izrādītās pretestības dēļ nokļuvuši padomju varai nevēlamas personas statusā, apcietināti un sodīti pēc Otrā Pasaules kara vai izsūtīti uz Sibīriju 1941. gada 14. jūnijā vai 1949. gada 25. martā.