Tukuma pilsētas vēstures muzejs "Pils tornis"
Brīvības laukums 19a
Tel.: + 371 631 24348

Pils torņa apkārtne

Pirmdiena, 06.02.2012, 20:44

Pirmo reizi vēstures rakstos Tukuma vārds parādās 1253. gada 4. aprīļa līgumā starp Livonijas ordeni un Rīgas bīskapiju par zemes sadalīšanu Kursā. Jau tolaik Tukuma novads nonāca Livonijas ordeņa mestra valdījumā. Tiek uzskatīts, ka laikā no 1299. līdz 1306. gadam mestrs Gotfrīds fon Rogge uzbūvēja mūra pili Slocenes krastā.

Tā bijusi tipiska viduslaiku pils, kuru samērā grūti pieejamu padarīja tās atrašanās Slocenes upes krastā un mākslīgi veidots dziļš grāvis pils ziemeļrietumu un dienvidrietumu pusē. Vienīgais pils zīmējums atrodams tā sauktajā J. Helmsa hronikā.

Livonijas ordeņa pils vairākkārt postīta un atjaunota. Diemžēl pēc zviedru (1701) un krievu (1709) karaspēka sirojumiem tā vairs netika atjaunota un ar laiku pilsētnieki pils drupas sāka izmantot kā akmens lauztuves. Pils ziemeļrietumu galā pirms 1787. gada izbūvēja nelielu divstāvu ēku cietuma vajadzībām, ko tukumnieki dēvē par Pils torni.

Sētā aiz Pils torņa saglabājies neliels vecās viduslaiku pils akmens mūra fragments.

No Pils torņa uz Brīvības laukuma pusi uzstādīts informācijas stends - vides objekts ar simbolisku nozīmi "Vārti no pagātnes uz nākotni". Uz šo vārtu sienām iegravēti diženo tukumnieku vārdi, tostarp Latvijas Republikas pirmā ārlietu ministra Zigfrīda Annas Meierovica, 6. Tukuma latviešu strēlnieku pulka komandiera, pulkveža Anša Lielgalvja, Lāčplēša ordeņa kavaliera Ādolfa Bulles, Tukuma muzeja izveidotāja un dibinātāja Leonīda Āriņa, dzejnieka Imanta Ziedoņa vārdi. Uz vides objekta sienām lasāmi pavisam 41 tukumnieka vārds, no kuriem daudzi laika gaitā ir aizmirsti, piemēram, ūdenslīdēja aprīkojuma izgudrotājs, Krievijas goda pilsonis  Karls Ernsts Hauzens, inženieris, Rīgas ostas celtniecības darbu vadītājs Aleksandrs fon Betihers un citi. Tukumnieces, arhitektes Līgas Saulespurenas projektētais un mākslinieka Anda Niedres dizainētais vides objekts „Vārti no pagātnes uz nākotni” iezīmē ceļu uz pilsētas vēstures muzeju, kur tiek atspoguļotas mūsu pagātnes norises. Vides objekts vienlaikus kalpo arī kā informācijas stends, jo divos LED ekrānos tiek atspoguļotas mūsdienu aktualitātes.