Tukuma pilsētas vēstures muzejs "Pils tornis"
Brīvības laukums 19a
Tel.: + 371 631 24348

Ekspozīcija "Savējo stāsti, ne svešo"

Pils tornis

25. maijs, 2015 līdz 31. jūlijs, 2023
22. jūlijs, 2016

Izstādes

Ekspozīcijā "Savējo stāsti, ne svešo" ir sešas tematiskas sadaļas. Katrs periods akcentēts ar kādu priekšmetu, kam ir savs īpašais stāsts. Šos priekšmetus muzejam ir dāvinājuši daudzi tukumnieki.

Nosaukums „Savējo stāsti, ne svešo” apliecina vēlmi skatīt 20. gadsimta vēstures notikumus Tukuma pilsētā plašākā kontekstā, salīdzinot tos ar norisēm Latvijas un Baltijas, kā arī Eiropas vēstures mērogā, tomēr, tai pat laikā, akcentējot konkrētu cilvēku likteņstāstus.

Lai ekspozīcija taptu, tika veikta Tukuma pilsētas vēstures izpēte, iesaistot dažādas pilsētas iedzīvotāju vecuma, sociālās un etniskās grupas, uzklausot viņu atmiņu stāstus un aicinot viņus dāvināt muzejam priekšmetus ar muzejisku nozīmi.

Ekspozīcijā iekļauta animācijas filmiņa "Tukuma stāsts", ko veidojis bērns, kas caur savu redzējumu izstāsta vienas no skaudrākajām pagājušā gadsimta Latvijas vēstures lapaspusēm. Ikviena paaudze šo stāstu redz savādāk - kādam tās ir atmiņas par paša piedzīvoto bērnībā, bet vēl kādam - tas ir stāsts, kas dzirdēts no vecākiem un vecvecākiem. Lai gan multfilmiņa nav gara, tā viegli izstāsta gandrīz piecdesmit gadus ilgu vēsturi, rādot to kā pasaku ar laimīgām beigām.

Viens no stāstiem saistīts ar Tumes nacionālo partizānu grupas dalībnieka Leonharda Stangas mugursomu, kas ir "pieredzējusi" izsūtījumu uz Sibīriju.

Jaunajā ekspozīcijā ir arī citi stāsti un tie ir dažādi. Katram tukumniekam ir savs individuāls skatījums, bet visus vieno piederība Tukumam. Daudzi stāsti vēl joprojām ir neizstāstīti, tādēļ Tukuma muzejs turpina pētniecību un aicina atsaukties ļaudis, kas vēlētos palīdzēt savas pilsētas vēstures izzināšanā.

Filmiņas "Tukuma stāsts" producents: Tukuma Muzejs, sižets: Agrita Ozola un Una Cine, mākslinieks: Tukuma Mākslas skolas audzēknis Deniss Orlovs, montāža:Tukuma Mākslas skolas animācijas pasniedzēja Evija Ķirķe, balsi ierunā: Tukuma Mākslas skolas audzēkņi Deniss Orlovs un Madara Volfmane.

Ekspozīcija tapusi Tukuma muzeja realizētā projektu „Savējo stāsti, ne svešo” ietvaros, ko finansē ES programmas „Eiropa pilsoņiem” 4. aktivitāte „Aktīvi Eiropas piemiņas pasākumi”  un līdzfinansē Tukuma novada dome un LR Kultūras ministrija.

Pievienot komentāru

Vārds (obligāti)