Pils tornis
Brīvības laukums 19a
Tel.: + 371 631 24348

Asins donoru diena Tukumā. Ziedo asinis un apmeklē medicīnas izstādi bez maksas

Trešdiena, 14.06.2017, 07:45

Valsts asinsdonoru centrs rīko izbraukumu uz Tukumu. Donoru diena norisināsies 21. jūnijā no 9:00 līdz 13:00 Latvijas Sarkanā Krusta Tukuma filiālē Kurzemes ielā 5A. Donori, kas ziedos asins, saņems bezmaksas apmeklējumu pilsētas vēstures muzeja „Pils tornis” medicīnas izstādē „Sanitas”.

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) aicina tukumniekus ziedot asinis, jo ārstniecības iestāžu pieprasījums pēc asins komponentiem ir salīdzinoši liels. Lai apmierinātu slimnīcu vajadzības, ir nepieciešama donoru atsaucība. Veidot asins uzkrājumus ilgstošam laikam nav iespējams, jo asins komponentiem ir ierobežots derīguma termiņš: eritrocītiem tas ir 35 dienas, bet trombocītiem tikai 7 dienas, tieši tāpēc ir nepieciešama patstāvīga asins donoru atsaucība un palīdzība!

Par asins donoru var kļūt personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Ķermeņa svaram ir jābūt virs 50kg. Asins nodošana nav vēlama pēc nakts maiņas, saspringta darba vai emocionāla pārdzīvojuma.

Pirms asins ziedošanas VADC lūdz donoriem pievērst uzmanību saviem ēšanas paradumiem, kas ir ļoti svarīgi, lai asinis nebūtu hilozas (treknas) un varētu tikt izmantotas smagi slimu pacientu ārstēšanai. Vismaz iepriekšējā dienā un dienā, kad ziedo asinis, ir jāēd bez pārmērībām. Nedrīkst uzturā lietot treknus un neveselīgus produktus! No ēdienreizes līdz asins ziedošanai ir jāpaiet vismaz trīs stundām. Pirms asins ziedošanas 24 stundu laikā jāuzņem daudz šķidruma: ūdeni, nesaldinātas augļu un dārzeņu sulas. Nedrīkst lietot enerģijas un alkoholiskos dzērienus. Ēdot veselīgi, asinīs ievērojami mazinās hilozes varbūtība, kas sekmē arī paša donora veselības stāvokļa uzlabošanos. Pirms asins ziedošanas donora asinīs nosaka asins grupu un hemoglobīna līmeni. Katru reizi pēc asins ziedošanas donora asinis tiek laboratoriski izmeklētas uz.

Asins ziedotājiem Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis” sniegs iespēju 21. un 22. jūnijā bez maksas apmeklēt medicīnas izstādi „Sanitas”, kas veltīta Tukuma slimnīcas 130. jubilejai. Izstādē aplūkojami 130 brīnumaini priekšmeti no Tukuma slimnīcas, kas vēl ir saglabāti pēc "lielās pagraba tīrīšanas". Eksponāti vēsta par astoņām medicīnas jomām - zobārstniecību, pediatriju un dzemdniecību, diagnostiku, laboratorija un pataloģija, ķirurģija un terapija. Aplūkojams arī sensitīvs materiāls - video materiālā atklātas apmeklētājiem medicīnas "neredzamās" puses - kā top analīžu rezultāti, ko redz datortomogrāfs un ko var ieraudzīt endoskopijā.

Atgādinām, ka līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pasi vai ID karte) un bankas konta numurs.

Izsmeļošāku informāciju par asins ziedošanu var uzzināt, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8000 0003.

Noskaidro, vai asinis vari ziedot: https://www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot.

Ieteikumi pirms un pēc asins ziedošanas: https://www.vadc.lv/donoriem/ieteikumi-pirms-un-pec-asins-ziedosanas.

Plašāk par izstādi „Sanitas” lasiet http://ejuz.lv/izstadesanitaspilstorni

Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis”

Brīvības laukums 19a, Tukums

T.: 63124348, 25622131

Pils torņa darba laiks 21. un 22. jūnijā: 10:00 - 17:00.

Interneta  resursi:

www.tukumamuzejs.lv

Twitter: @Tukumamuzejs

Facebook: Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis”