Pastariņa muzejs

Pārvestā pirts - dāre

Pirmdiena, 06.02.2012, 21:32

alt

2005. gada vasarā muzeja darbinieki uzsāka Ziemeļaustrumkurzemei raksturīgā tautas celtniecības objekta – 20. gadsimta sākumā būvētas pirts – dāres pārvešanas un restaurācijas projekta realizāciju. „Bisnieku” pirts nav saglabājusies. Lai atjaunotu lauku sētas plānojumu, muzejnieki nolēma nevis būvēt jaunu ēku, bet pārvest īstu pirts ēku un uzstādīt vecās pirts vietā.

Izvēlētā pirts atradās Sēmes pagasta „Sudmaļos” un tā ir tipiska modernā laikmeta ēka, kas  vienlaikus kalpoja divām funkcijām: pirtij un labības žāvēšanai.

Lai saglabātu maksimāli daudz oriģinālo detaļu, muzeja darbinieki kopā ar arhitektiem, inženierim un restauratoriem nolēma to pārvest neizjauktā veidā. Šāda veida projekts – ēkas pārvešana to nenojaucot - Latvijā tika realizēts pirmo reizi. Muzeja darbinieki būvii sastiprināja, ar ceļamkrānu novietoja uz platformas un policijas pavadībā pārveda uz Pastariņa muzeju, kur to uzmontēja uz rekonstruētiem pamatiem.

Pārvedot ēku, tika saglabātas visas oriģinālās detaļas, tai skaitā ieejas durvis, lodziņi, pat - veco logu stiklojums. Restaurācijas gaitā tika atjaunota ēkas visai savdabīgā apkures sistēma - krāsns, kas silda gan pirti, gan graudu žāvētavu. Apkārtnes mājās tika sameklēts lielais pirts katls karstā ūdens sildīšanai un koka baļļa aukstajam ūdenim. Atjaunoti arī ārdi, durvis, to eņģes un rokturi.