Pastariņa muzejs
Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems
Tukuma novads, LV-3123
Tel.:
Mob.: + 371 28651091
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Pierakstīties jaunumiem

Par Pastariņa muzeju

Par Pastariņa muzeju

Muzejs atrodas Tukuma novada Zentenes pagasta Dzirciemā - lauku sētā "Bisnieki", kur dzimis rakstnieks Ernests Birznieks – Upītis (1871-1960). Muzejs veltīts populāram grāmatu tēlam Pastariņam, kā rakstnieks saukts bērnībā. Pastariņa muzejs ir muzejs bērniem, kas paši vēlas darīt lauku darbus, apgūt tradicionālās spēles un rotaļas, iepazīt Ziemeļkurzemes lauku sētas sadzīvi un tradīcijas, izstaigāt Pastariņa taku un iepazīt Birznieku dzimtas vēsturi.

   

Ēkas vēsture

1607. gadā, kad veikta Dzirciema muižas inventarizācija, "Bisnieku" saimniecība bija puspamesta un tās ēkas bija sliktā stāvoklī. Birznieku dzimta sētu apdzīvojusi no 18. gadsimta līdz pat 20. gadsimta astoņdesmitajiem gadiem. 1871. gadā „Bisniekos” Birznieku Jāņa sievai Trīnei piedzima dēls Ernests. Mājas palika mantojumā vecākajam brālim Kārlim, kurš laikā no 1887. līdz 1906. gadam izpirka saimniecību no Dzirciema muižas, bet jaunākais – Pastariņš – devās pasaulē.

 

   

Pārvestā pirts - dāre

 alt 

2005. gada vasarā muzeja darbinieki uzsāka Ziemeļaustrumkurzemei raksturīgā tautas celtniecības objekta – 20. gadsimta sākumā būvētas pirts – dāres pārvešanas un restaurācijas projekta realizāciju. „Bisnieku” pirts nav saglabājusies. Lai atjaunotu lauku sētas plānojumu, muzejnieki nolēma nevis būvēt jaunu ēku, bet pārvest īstu pirts ēku un uzstādīt vecās pirts vietā.

 

   

Muzeja apkārtne

"Bisnieki" atrodas Dzirciemā, kur saglabājusies tradicionālā Ziemeļkurzemes lauku ainava ar izklaidus novietotām sētām, baznīcu, kapsētu, veco un jauno skolu un ezeru.