Pastariņa muzejs
Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems
Tel.:

Ekspozīcija "Klēts - dzimtas turības spogulis"

Pastariņa muzejs

8. oktobris, 2014 līdz 8. oktobris, 2024
10. februāris, 2017

Izstādes

alt

Bisnieku klētī izveidotā ekspozīcija “Klēts – dzimtas turības spogulis” apmeklētāju ieved Birznieku dzimtas darba ikdienā un ļauj iejusties galvenajās tradicionālās saimniekošanas norisēs lauku sētā. Fragmenti no E. Birznieka-Upīša triloģijas “Pastariņa dienasgrāmata” sasaucas ar ekspozīcijā redzamajiem priekšmetiem, tēlaini un reālistiski ilustrējot materiālo pasauli, kura bija ikdienišķa un saprotama Pastariņam, taču mūsdienās ir kļuvusi tāla un nezināma vairumam bērnu un pieaugušo.

Klēts telpās eksponēti vairāk nekā 100 etnogrāfiski priekšmeti, kas raksturo Ziemeļkurzemes zemnieka sētas saimniecisko dzīvi 19. gs. beigās-20. gs. pirmajā pusē: sieviešu un vīriešu ikdienas nodarbes, pārtikas produktu uzglabāšanu, lauksaimniecības piederumus, tradicionālos darbarīkus un lauku sētā nepieciešamās iemaņas un amata prasmes. Daudzi no ekspozīcijā ietvertajiem priekšmetiem lietoti Bisnieku sētā, un muzejam tos novēlējusi rakstnieka brāļa meita un ilggadēja muzeja darbiniece Marija Birzniece (1908-1989). Bisnieku kolekciju klēts ekspozīcijā papildina apkārtnes iedzīvotāju dāvinājumi un Tukuma muzeja ekspedīcijās iegūtās materiālās liecības, kā arī atsevišķu priekšmetu replikas.

Agrākajā graudu klētī var iepazīties etnogrāfiskajiem priekšmetiem, kas pavada graudu ceļā līdz maizei: sētuves, iespaidīgas miltu lādes, liekšķeres, kretulis, miltu sieti, abras un maizes lizes. Ikviens var izmēģināt spēkus malšanā ar rokas dzirnavām. Tāpat graudu klētī izvietota arī atsevišķu tilpuma mērīšanas priekšmetu kolekcija: sieki, pūri, četveriks, garnicas u. c. Vāgūzī atrodas lauksaimniecības un kokapstrādes darba rīki, ar kādiem varēja strādāt arī Bisnieku vīri: arkli un ecēšas, vētījamā mašīna, virvju vīšanas piederumi u. c. Eskpozīcija sniedz nelielu ieskatu arī Bisnieku tīrumos un dārzā. Pūralādes, sieviešu darba piederumi un dažādi iedzīves priekšmeti aplūkojami drēbju jeb dzīvojamā klētī.

Ekspozīcijas veidošanā piedalījušies: Jānis Ezers, Dace Kleinhofa, Ainārs Krūziņš, Agrita Ozola, Zinta Paševiča, Sanita Ratniece, Ints Sedlenieks, Una Sedleniece, Santa Silava, Aivars Šmitenbergs, Jānis Vārpiņš

Ekspozīcija tapusi VKKF mērķprogrammas „Latvijai 100” un Tukuma novada Domes līdzfinansēta projekta „Pastariņa mājas - Rakstnieka Ernesta Birznieka-Upīša dzimtā sēta – Latvijas vēstures līkloču modelis” ietvaros.

alt

Pievienot komentāru