Pastariņa muzejs

2. maijs, 2015 līdz 6. marts, 2018
3. novembris, 2015

Izstādes

Bērnībā par Pastariņu dēvētais rakstnieks visus vīra darbus mācījās no priekšstrādnieka Baumaņa, tostarp arī zirgu kopšanu, makšķerēšanu un vēžošanu. Par to arī izstāde.

To, kā zvejnieki darbojušies E. Birznieks-Upītis bērnībā redzējis un tēlaini atspoguļojis visu zvejas procesu triloģijā „Pastariņa dienasgrāmata”.

Rakstnieks Ernests Birznieks–Upītis (1871-1960) savu bērnību pavadījis Tukuma novada  Dzirciema pagasta „Bisniekos”, kur mūsdienās iekārtots Pastariņa muzejs. Rakstnieks Ernests Birznieks–Upītis bērnības atmiņu tēlojumā „Pastariņa dienasgrāmata” atspoguļo dzimtās vietas, Ziemeļkurzemes lauku sētas dzīvi visā tās daudzveidībā.

Pastariņa muzeja vāgūzī un stallītī iekārtotajā ekspozīcijā apmeklētāji var aplūkot 19. un 20. gadsimta mijas darbarīkus un piederumus saldūdens zvejošanai un vēžošanai, tīklu darināšanai un lāpīšanai, priekšmetus loma transportēšanai, glabāšanai un pārstrādei, kā arī uzzināt par zirgu aprūpi un to iejūgšanu. Tāpat apmeklētāji ekspozīcijā var redzēt zivis, kas kādreiz ķertas rakstnieka bērnībā Dzirciema ezerā.

Sadzīves un saimniekošanas liecības saglabājušās „Bisnieku” sētā un iegūtas Tukuma muzeja zinātniski pētnieciskajās ekspedīcijās kādreizējā Tukuma rajona teritorijā (Tukuma, Engures, Jaunpils un Kandavas novados).

Ekspozīcijā „Saldūdens zveja” izvietota vienā no muzeja atjaunotajām ēkām, kas būvēta ap 1820. gadu. Ekspozīcijā izmantoti priekšmeti no Tukuma muzeja krājuma un privātām kolekcijām, informācija no Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma un Latvijas Etnogrāfijas brīvdabas muzeja arhīva, kā arī publicēti fragmenti no grāmatas „Pastariņa dienasgrāmata”.

Ekspozīcijas autores: Agrita Ozola, Sanita Ratniece, Una Sedleniece. Ekspozīciju veidoja Tukuma muzeja radošā grupa: Dace Kleinhofa, Ainārs Krūziņš, Zinta Paševiča, Santa Silava, Aivars Šmitenbergs, Jānis Vārpiņš. Konsultants: Mārtiņš Kuplais. Daizains: Ints Sedlenieks. Realizācija: Jānis Ezers, SIA "UNITED WORKSHOPS".

Ekspozīcija tapusi projekta „Pastariņa mājas – Ziemeļkurzemes lauku sēta „Bisnieki” – Latvijas vēstures līkloču modelis” ietvaros.

Grupas lūgums pieteikt iepriekš pa tālr. 631 54518, 28651091.

Pievienot komentāru

Vārds (obligāti)