Tukuma Mākslas muzejs
Harmonijas iela 7
Tukums, LV-3101
Tel.: +37125494677
Mob.:
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Ar vieglāku skatu uz dzīvi. Gunārs Bērziņš

Mākslas muzejs

7. oktobris, 2017 līdz 10. janvāris, 2018
24. augusts, 2017

Izstādes

No 2017. gada 7. oktobra līdz 2018. gada 10. janvārim Tukuma Mākslas muzejā skatāma izstāde „Ar vieglāku skatu uz dzīvi”, kas veltīta karikatūrista Gunāra Bērziņa 90. jubilejai.

Izstādē skatāmi māksliniekam raksturīgie humoristiskie darbi – zīmējumi ar pazīstamiem tēliem, kas liek smieties par atjautīgi tēlotajām sadzīves situācijām. Papildus jau zināmajām Gunāra Bērziņa karikatūrām, izstādē iespējams apskatīt arī gūsta laikā (1945-1946) tapušo dienasgrāmatu un zīmējumus, kā arī dienasgrāmatas, kas tapušas 1980 gados dzīvojot Tukumā.

Jau no 1948. gada Bērziņš nopietni pievērsies karikatūrai un piedalījies izstādēs. Viņa popularitāte un atpazīstamība pieauga, darbojoties „Padomju Jaunatne” humora un satīras pielikumā „Asā slota” (1948-1974) un žurnālā „Dadzis” (1957-1996).

Kļuvis par Mākslinieku savienības biedru (1983). Visplašākā sadarbība māksliniekam bijusi ar rakstnieku Valdi Artavu, kopā ar viņu Bērziņam tapušas vairākas grāmatas. Mākslinieks zīmējis arī leļļu filmu „SI SI DRA” (1977).

Ieslodzījuma laikā Bērziņš, tēlojot dzīvi nometnēs, nav iegrimis skumjās un depresīvā noskaņā, bet gan uztvēris to vieglāk – lai arī nometnēs bija jāveic smags darbs, bija bads un aukstums, Gunārs Bērziņš, ņemot palīgā zīmuli, kariķēti iemūžināja nometnes biedrus priekos un bēdās. Saglabāt zīmējumus, kuros attēlota ieslodzīto dzīve, tajā laikā bija ļoti bīstami, jo, atstājot nometni, ieslodzītie tika pārbaudīti, lai no nometnes neiznestu kompromitējošu informāciju. Bērziņa rīcība, iznesot šādus zīmējumus, bija pārgalvīga. Jāatzīst, ka risks attaisnojies un Latvijas vēsture ieguvusi oriģinālus materiālus, kas stāsta ne tikai par notikumiem filtrācijas nometnēs, bet arī par pašu mākslinieku, viņa meistarību un raksturu.

Izstādē redzamajās karikatūrās ieraugāmi dažādi personāži – vairākos zīmējumos redzams vecāks vīrietis ar brillēm un ūsām, kam noteikti bijis prototips, vēl pamanāms ir zēns, parasti kā palaidnieks vai tieši otrādi – brīnumbērns, paužot vecāku cerības, kuri sniedz bērnam visu izaugsmei. Pamanāmas arī tantiņas tirgū, pagalmā un mājas darbos, kuru vārdi un darbi tēloti pārprasti, radot jautru vārdu spēli un, protams, visu iemīļotais melnbaltais runcis, kas izstādē redzams medījot desu un putnus, bet pamanījies iespraukties arī citos zīmējumos. Pamanāms motīvs Bērziņa darbos ir medicīna, kas visticamāk attīstījies no ieslodzījumā piedzīvotā, bet lielākais mākslinieka trumpis ir ikdienas situāciju attēlošana un vārdu spēļu izmantošana asprātīgu situāciju tēlošanā. Lai gan biežāk redzamas ikdienas situācijas, novārtā nav palikusi arī politika, kas atjautīgi attēlota redzam darbā „Pirmsvēlēšanu kaislības”.

Izstāde no 2017. gada 7. oktobra līdz 2018. gada 10. janvārim.


Par Mākslas muzeju

Tukuma Mākslas muzejs pazīstams ar tā izcilo latviešu mākslas kolekciju, ko pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu pirmajā pusē sāka veidot mākslinieks Leonīds Āriņš. Muzeja krātuvē atrodas vecmeistaru Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Vilhelma Purvīša, Jēkaba Kazāka, Ģederta Eliasa, Voldemāra Tones, Konrāda Ubāna, Jāņa Tīdemaņa un citu mākslinieku darbi. Muzejs regulāri veido Latviešu mākslinieku darbu izstādes, bērniem un pieaugušajiem piedāvā īpašu programmu „Kopējam gleznas”. Apmeklētājiem pieejama virtuālā ekspozīcija „Tukuma muzejs cauri laikiem”, kur iespēja gūt ieskatu Mākslas muzeja vēsturē, apskatīt 110 mākslinieku vairāk nekā 250 gleznas no Tukuma Mākslas muzeja kolekcijas un no gleznu fragmentiem digitāli izveidot savu īpašo pastkarti.

 

Izstādes kuratore

Paula Stutiņa

Tukuma Mākslas muzeja vadītāja p.i.

 

Tukuma Mākslas muzejs

Harmonijas ielā 7, Tukums

T.: 631 82391, 25494677

E.: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

M.: http://tukumamuzejs.lv/makslas-muzejs

F.: https://www.facebook.com/TukumaMakslasmuzejs/

 

Tukuma Mākslas muzeja darba laiks:

No otrdienas līdz piektdienai: 11:00 – 17:00

Sestdienās, svētdienās: 11:00 – 16:00

Pirmdienās: slēgts

 

Ieejas maksa muzejā

Skolēniem un studentiem: bezmaksas
Pensionāriem, invalīdiem: EUR 1.00 (Tukuma novada invalīdiem - bezmaksas)
Pieaugušajiem: EUR 1.50

Pievienot komentāru

Vārds (obligāti)
E-pasts (obligāti)
Mājas lapa
Aizsardzības kods
Atjaunināt