Mākslas galerija "Durvis"
Mob.: +371 28391437

Ēkas vēsture

Pirmdiena, 06.02.2012, 20:30

Brīvības laukuma 21 ēka ir viena no vecākajām ēkām Tukumā. Tajā saglabājušās daudzas 18. gadsimta būvdetaļas: ieejas mezgls ar priekšnamu un ārdurvīm, baroka laika durvju vērtnes, alvotas logu viras un dažādu periodu krāsojuma fragmenti.

Tukuma muzeja pētniece Inta Dišlere konstatējusi, ka ēka būvēta 1758. gadā un tā piederējusi hercogam ķirurgam Johanam Gotlobam Groškem, kurš dibināja Tukumā pirmo aptieku un izveidoja monētu un retumu kolekciju jeb kabinetu, kas uzskatāms par senāko muzejisko veidojumu Tukumā.

Pēc celtniecības arheologu domām ēka būvēta uz kādas vecākas mājas pamatiem. Arhīvu dokumenti liecina, ka zemesgabals 17. gadsimtā piederējis Šlokenbekas-Durbes muižai, vēlāk vairākiem tirgotājiem. Vecākais ēkas attēls ir 1832. gadā tapušais F. V. Rozenberga akvarelis, kas liecina, ka ēka 19. gadsimta sākumā jau bija pārbūvēta un kopš tā laika izmantota dažādu tirgotavu vajadzībām.

Mākslas galerija "Durvis" Brīvības laukumā 21 atrodas kopš 1997. gada.