Mākslas galerija "Durvis"
Brīvības laukums 21
Tukums, LV-3101
Tel.: +371 631 24312
Mob.: +371 28391437
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Alberta Pauliņa un Valda Pauliņa mākslas darbi galerijā „Durvis”

Trešdiena, 12.09.2018, 11:22

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDFDrukātNosūtīt draugam

No 22. septembra līdz 1. novembrim Mākslas galerijā “Durvis” skatāma Alberta Pauliņa gleznu izstādi „Impresijas” un Valda Pauliņa keramikas izstādi „Latgales keramika”. 


Valdis Pauliņš „Latgales keramika”

Keramiķis Valdis Pauliņš (1964.) dzimis Krāslavas rajona Ezernieku pagastā. Radoši strādā vairāk nekā 35 gadus, ir atradis un izkopis savu rokrakstu. Mākslinieks rūpējas par sava amata un seno keramikas tradīciju saglabāšanu. Viņam ir divas keramikas darbnīcas: Krāslavā un Grāveru pagastā viensēta „Pauliņi”. Lielākoties arī mālu, no kā top mākslas darbi, keramiķis sagādā pats – rok to Daugavas krastos.

Pauliņu (arī viņa sieva Olga ir keramiķe) darbnīcā Krāslavā ir iespēja piedalīties keramikas tapšanas procesā no sākuma līdz beigām, kā arī izmēģināt roku podu darināšanā, piedalīties cepļa kurināšanā un iegādāties dažāda veida keramikas traukus. Tur top krūzes, podi, vāzes, svečturi, šķīvji un dažādi suvenīri.

Mākslinieki atklāj, ka tradicionālajai Latgales keramikai mūsdienās ir liels pieprasījums, daudziem tīk arī melnā svēpētā keramika. „Bija periods, kad cilvēki pirka plastmasas izstrādājumus – krūzes, bļodas, vāzes, arī traukus. Tas jau ir garām, un mūsu darinātā keramika atrod vietu modernā mājoklī, zemnieku sētā un pensionāru dzīvoklī,” stāsta keramiķis. Viņš atklāj arī to, ka divus vienādus mākslas darbus nevar izgatavot. Arī veidojot servīzi, katra tasīte kaut par milimetru, bet atšķirsies. „No māliem var izveidot visu, ja tikai cilvēkiem darbojas fantāzija”– tā mākslinieks.

Keramikas veidošana ir ļoti radošs process un nevar pateikt, cik ilgā laikā top viens mākslas darbs, tā radīšanā ir vairāki posmi. Valdis Pauliņš teic, ka ilgajā laikā, kopš darbojas ar mālu, nav nācies nevienu mākslas darbu sākt veidot no jauna: „Ja radīšanas procesā redzu, ka neiznāks gluži tas, ko sākumā biju iecerējis, pielāgojos tam, kas top, un veidoju kaut ko citu. Virpot esmu pārtraucis tikai reizēs, kad gadījies nekvalitatīvs māls, ar kādu piemaisījumu vai tajā iekritis kāds gruzis.” Mākslinieka virpotie trauki atspoguļo Latgales etniskās keramikas iezīmes – formu, rotājumus un īpašo apdedzināšanas tehniku.

Līdz 1979. gadam mākslinieks mācījās Ezernieku vidusskolā, no 1979. līdz 1983. gadam Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolas keramikas nodaļā, kuru arī absolvē. 2001. gadā pabeidz Daugavpils universitātes Mūzikas un mākslu fakultāti, iegūstot vizuālās mākslas un rasēšanas skolotāja kvalifikāciju ar diplomdarbu „Svēpētā keramika”. 2004. gadā ieguvis maģistra grādu mākslā un saņem Latvijas Amatniecības kameras meistara diplomu. Tautas daiļamata meistars kopš 1986. gada.

Bez keramikas Valda Pauliņa hobijs ir arī fotografēšana un šajā jomā viņš skolojies pašmācības ceļā,. Rēzeknē mācījies pie Latgales keramikas dižgariem Polikarpa Čerņavska, Ēvalda Vasiļevska un Jāņa Pujāta. Izstādēs piedalās no 1981. gada. Personālizstādes notikušas Krāslavā, Dagdā, Rīga, Salaspilī, Varakļānos, Polijā, Zviedrijā. Piedalās ikgadējās Latgales podnieku dienu izstādēs. Kopā ar citiem keramiķiem piedalījies izstādēs Rēzeknē, Daugavpilī, Rīgā, Maskavā. 2008. un 2009. gadā piedalījās Starptautiskajos keramiķu plenēros.

Valdis Pauliņš strādājis Krāslavas kultūras namā par keramikas pulciņa vadītāju, bet kopš 1995. gada ir Krāslavas mākslas skolas direktors un keramikas pasniedzējs.


Alberts Francisks Pauliņš „Impresijas”

Alberts Francisks Pauliņš ir mūsu, Tukuma mākslinieks, kurš 22. augustā atzīmēja 70. dzimšanas dienu. Mākslinieks pamatā ir ainavists – vecpilsētas ielu, pagalmu, dabas ainavu meistars, strādā arī klusās dabas žanrā, kā arī glezno portretus un aktus. „Savā mākslā esmu tradicionāls un nekādi nevaru sevi pieskaitīt pie avangardistiem vai laikmetīgās mākslas pārstāvjiem. Mākslā ir viena noteikta pilnīgi neapstrīdama vērtība, un tā ir katra mākslinieka tikai viņam raksturīgais mākslinieciskais rokraksts, viņa neatkārtojamais pasaules redzējums, tēmu loks, kas atklāj autora iekšējo pasauli. Jūtos atbildīgs par to, ko gleznoju un kādu iespaidu tas atstāj uz skatītāju, mākslā un pasaulē cenšos redzēt labo un skaisto”, teic mākslinieks. Alberts Pauliņš glezno īpašā vietā, darbnīcā, ko savulaik cēla izcilais mākslinieks Kārlis Neilis, vēlāk darbnīcā strādāja Ansis Artums. Tur tapuši darbi arī šai – jubilejas izstādei, kurai dots nosaukums „Impresijas“. Mākslinieks stāsta, ka sākotnējā iecere bijusi realizēt projektu „Paveries debesīs“, bet tad šo domu atmetis, jo “Impresijas” ir daudz plašāks jēdziens. „Protams, debesu motīvs parādās arī šajā izstādē, bet būs redzamas arī pilsētas ainavas, klusās dabas, dažādas impresijas. Ainavas ir ne gluži impresionistiskas, jo es netveru tonīšus dabā, bet gan gleznoju darbnīcā, cenšoties uztvert noskaņu, motīva būtību. Man vajag noslēgtu telpu, lai neviens netraucē, lai varu eksperimentēt, brīvi justies. Darbnīca, tās atmosfēra rosina uz darbu, tā vide manī izraisa emocijas”.

Alberts Pauliņš dzimis 1948. gadā Krāslavas apriņķa Asūnes ciemā. Mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas koktēlniecības nodaļā. Pēc vidusskolas strādājis Tukuma kinodirekcijā par mākslinieku, Irlavas skolā par darbmācības skolotāju. 1975. gadā iestājies Latvijas Valsts mākslas akadēmijā. Studējis stājglezniecību pie I. Vecozola, K. Ubāna, E. Iltnera un B. Bērziņa. Pēc akadēmijas beigšanas strādājis Tukuma muzejā, Tukuma mēbeļu rūpnīcā, arīUpīšu skolā par kurinātāju. „Toreiz direktore gan jautāja, vai šis darbs man kantes nerīvēšot, bet es uzskatu, ka jebkurš darbs ir cienījams”.

Izstādēs piedalās kopš 1978. gada. Četrus gadus pēc akadēmijas beigšanas, 1986. gadā bijusi pirmā personālizstāde Zinību namā, Rīgā. No tā laika sarīkotas vairāk kā 30 personālizstādes Latvijā un ārzemēs. Kopš 1978. gada Alberts Pauliņš ir Tukuma mākslinieku grupas biedrs, un kopš 1990. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Mākslinieks ieguvis apbalvojumus - 1987. gadā konkursa izstādes „Nīca” prēmijas laureāts, 2003. gadā Gada balva par sasniegumu glezniecībā izstādē „Rudens – 2003”, Gada balva arī 2004. gadā, 2008. gadā saņemts Tukuma pilsētas domes atzinības raksts pateicībā par ieguldīto darbu Tukuma pilsētas labā. 2017. gadā bijis viens no septiņiem māksliniekiem, kurš no pusotra simta ainavistu izvirzīts Jāzepa Pīgožņa balvai. Negaidīts un liels pārsteigums bijis septiņdesmitajā dzimšanas dienā saņemtais Valsts prezidenta apsveikums. Ir tapusi dokumentālā filma par Albertu Pauliņu „Tukuma van Gogs”.

„Vārdi „Alberts Pauliņš – Tukuma gleznotājs” laikam vistrāpīgāk raksturo to, kas es esmu kā mākslinieks un kā cilvēks ar savu misiju un likteni. Ejot gadiem, šī sajūta arvien vairāk manī ir nostiprinājusies un kļuvusi par pārliecību. Es gleznoju to, ko es visvairāk pazīstu, to, ar ko es dzīvoju un kas man ir dārgs, savu pasauli caur savām sajūtām. Būt patiesam savā mākslā – tas varētu būt mans mākslinieka kredo” – tā pats mākslinieks.

Izstādes skatāmas no 2018. gada 22. septembra līdz 1. novembrim.