Mākslas galerija "Durvis"
Brīvības laukums 21
Tel.: +371 631 24312
Mob.: +371 28391437

Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļauta viena no vecākajām ēkām Tukumā

Piektdiena, 03.11.2017, 13:23

2017. gada 2. novembrī ēka „Vecā aptieka”, kas atrodas Tukumā, Brīvības laukumā 21 k-1, ir iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes vēsturiska notikuma vieta, piešķirot tai 9920. kārtas numuru. Kopš 1997. gada ēkā atrodas viena no Tukuma muzeja struktūrvienībām - Mākslas galerija „Durvis”.

Ēka Brīvības laukumā 21 jeb tā dēvētā Vecā aptieka jeb Tukumnieka māja ir arhitektoniski un pilsētbūvnieciski nozīmīgs kultūrvēsturisks objekts, kas pilnībā saglabājis sākotnējo būvapjomu. Ēka ir īpaši nozīmīga kompleksā ar gruntsgabala apbūvi un pagalma bruģējumu, kas tipoloģiski atspoguļo Tukuma pilsētai raksturīgo dažādu saimniecības ēku virknējumu rindās gar gruntsgabalu robežām.

Ielas namu, kurā atradusies pirmā Tukuma aptieka un laboratorija, 1758. gadā būvējis hercoga ķirurgs un aptiekārs Johans Gotlobs Groške (1714-1777). Ēkā līdz mūsdienām saglabājušās atsevišķu būvgaldniecības izstrādājumu detaļas un vērtīga informācija par sava laika būvniecības tradīcijām un arī laika gaitā notikušām pārmaiņām, tostarp pirms 1830. gada izbūvēto mezonīmu.

Ēkā joprojām atrodas rokoko stila iekšdurvis. Identificēti vairāki citi būvgaldniecības izstrādājumi, tostarp loga aploda austrumu gala fasādē. Ēkas mākslinieciski arhitektoniskās izpētes laikā, ko veica arhitekte Kristīne Veinberga un Juris Zviedrāns, zem apšuvuma tika atrasta kādreizējās aptiekas stacionāro plauktu vieta un 19. gs. 60. gadu līdz 20.gs. vidus tapešu paliekas. Uz iekšdurvju aplodas bija saglabājušies arī senāku tapešu fragmenti, kas pēc mākslas zinātnieces Lauras Lūses atzinuma visticamāk darinātas Anglijā 18. gs. pēdējā trešdaļā un, visticamāk, attiecas uz periodu, kad ēku pārbūvēja Academia Petrina profesors J.G. Ā. Groške (aptiekāra J.G. Ā. Groškes dēls). Identificētajos tapešu fragmentos redzamas kādas uz papīra gleznotas ainavas pēdas, vairāku cilvēku, ziedu vītņu un lapu kontūras.

Tukumnieka māja ir ēka ar nozīmīgu kultūrvēsturisku vērtību, tāpēc pēc Tukuma muzeja ierosinājuma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija to virzījusi iekļaušanai valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā kā vēsturiska notikuma vietu. Ēka saistīta ne tikai ar Tukuma pilsētas, bet arī Kurzemes un visas Latvijas mēroga 18.–19. gadsimta medicīnas, zinātnes, saimniecības un kultūras norisēm.

Mājvieta pie senā tirgus laukuma tika apdzīvota jau Livonijas ordeņa laikā un 16. gs. šis īpašums piederēja Šlokenbekas muižai, ko pārvaldīja Tukuma pils komturs Dītrihs Butlars (?–1537), kas ļoti aktīvi iesaistījās reformācijas kustībā un savas darbības dēļ gāja bojā. Ēka Brīvības laukumā 21 ir saistīta arī ar Kandavas pilskungu Oto Bartolda fon Šenkingu († ap 1677) un viņa pēcnācējiem, kā arī ar tādām 18.-19. gs. nozīmīgām dzimtām kā Groškēm, Eksēm, Adolfi, kas bija aptiekāri un tirgotājiem Kupferiem, Bringeriem, Veinbergiem.

Par valsts nozīmes vēsturisku vietu 2016. gadā atzīta vēl viena Tukuma muzeja struktūrvienība - ēka, kurā atrodas Džūkstes Pasaku muzejs - Džūkstes – Lancenieku skola – A. Lerha-Puškaiša dzīves vieta.

Atzīmējot galerijas iekļaušanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā, tapusi izstāde par Mākslas galerijas „Durvis” ēku un tās iedzīvotājiem „Stāsts par Tukumnieka māju”, kas apskatāma no 2017. gada 4. novembra līdz 14. decembrim.