Mākslas galerija "Durvis"
Mob.: +371 28391437

Tikšanās ar māksliniecēm Ingemāru Treiju un Kristīni Lazdāni

Pirmdiena, 10.07.2017, 05:42

11. jūlijā 17:00 Mākslas galerijā „Durvis” tikšanās ar izstādes „Jo dziļāk mežā, jo vairāk koku” autorēm Ingemāru Treiju un Kristīni Lazdāni.

Gleznotāja Ingemāra Treija un keramiķe Kristīne Lazdāne izstādē skatītāju ieved mākslas darba iekšienē. Vai esat izbaudījuši sajūtu, kas pārņem nonākot mākslas darbā, kad varat būt tā sastāvdaļa? Ingemāra uzbur jaunu telpu, kurā skatītājs var nokļūt, pasperot tikai vienu soli tālāk no parastās ikdienas un nonāk citā dimensijā. Savukārt Kristīne šīs jaunās realitātes atspiedumus ieliek trauku formās, tā padarot jauno mākslas radīto realitāti par lietišķi pielietojamu un saprotamu, savā ziņā kā pārsteigumu skatītājam.

Ingemāra Treija

Gleznotāja, aktīva mākslas izstāžu dalībniece un organizatore, Ingemāra Treija (1963) mācījusies Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā (1975 - 1981). Absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu (1990). Ieguvusi Humanitāro zinātņu maģistra grādu mākslā (2003). Ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre (no 1991). Strādā par gleznošanas un kompozīcijas skolotāju un projektu vadītāju Māras Muižnieces Rīgas Mākslas skolā, un vada gleznošanas studijas „Bohēmistes” Tukumā un „Krāsmute” Rīgā. Māksliniece nodarbojas arī ar zinātniski pētniecisko darbu.

Ingemāra ir Tukuma Mākslinieku grupas vadītāja (no 2011). Izstādēs piedalās kopš 1985. gada. Viena no lielākajām - personālizstāde „Atspulgi” (1998) Rīgā, Ārzemju mākslas muzejā, ko māksliniece veltījusi savam vectēvam, gleznotājam Fricim Zandbergam (1910 - 1972). Savukārt kopā ar māsām Jutu (tekstilmāksliniece) un Lindu (gleznotāja) organizējusi savu un vectēva Friča Zandberga darbu izstādi „Kopā” Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā (2011). Izdevusi katalogu-monogrāfiju „Gleznotājs Fricis Zandbergs”. Mīl savus darbus parādīt personālizstādēs, tāpēc to ir daudz un dažādās Latvijas pilsētās. Vairākas izstādes veidotas kopā ar dzīvesbiedru, mēbeļu restauratoru Leonu Čivli, kurās eksponētas gan gleznas, gan restaurētas un apgleznotas mēbeles, mākslas darbi no metāla un ādas.

Ingemāras gleznas top vienā no senākajām Tukuma ēkām - mākslas darbnīcā „Antīks”, kur atrodas arī mākslinieces ģimenes mājoklis. Tā ir vieta, kur bieži vien pulcējas mākslinieki un rit rosīga mākslas dzīve.

Par sevi un saviem darbiem māksliniece stāsta: „Gleznojot izsaku savu iekšējo pasauli, bet tā cieši saistīta ar apkārtni, notikumiem, pārdzīvojumiem un atziņām. Mākslai jābūt iedarbīgai un tai jāpārnes manas domas un izjūtas uz skatītāju. Mana glezniecība balstīta uz laukumu un faktūru kontrastiem, krāsu salikumu, formas pilnību. Domāju, ja māksliniekam ir dotas spējas ieraudzīt apkārtnes neparasto krāsainību, tad viņa pienākums ir šo brīnišķo pasauli atklāt saviem līdzcilvēkiem. Tikai laiks pierādīs šo mākslas darbu patieso vērtību“.

Kristīne Lazdāne

Keramiķe Kristīne Lazdāne (1972) ir ieguvusi mākslas maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā (1999 - 2001). Aktīvi piedalās izstādēs Latvijā un Eiropā. Kristīne ir Kultūras menedžmenta centra „Lauska” līdzdibinātāja un pirmās sabiedrībai atvērtās mākslas studijas „Artelis” dibinātāja. Kopā ar tēlnieci Andu Poikāni veidojusi Ikšķiles Sv. Meinarda baznīcas altāra mozaīkas. Ir daudzu keramikas simpoziju dalībniece un organizatore. Izstādēs piedalās kopš 1999. gada.

Vairāk kā 10 gadus māksliniece ir keramikas, veidošanas, kompozīcijas pasniedzēja Māras Muižnieces Rīgas mākslas skolā un pasniedzēja Pārdaugavas mūzikas un mākslas skolā.

„Mākslā cenšos nedarīt neko, kas traucētu kādam. Baidos no konfliktiem, patoloģiski. Tomēr dzīvē viss ir savādāk. Ik dienu nonāku konfliktā - ar sevi, saviem izstrādājumiem, dažkārt ar līdzcilvēkiem. Vienīgais attaisnojums tam – esmu „trauciniece” (trauku taisītāja). Traukos man patīk forma, kas radusies dabiski, faktūru spēle - dubultā āda, kunkuļi, caurumi kā sakaltušai govs pļekas karašai. Bērnībā novēroju, kā mazas niecības mušas un cauraugusī zāle to pārvērta par brīnumjauku, cauraustu mēness virsmu. Topot jaunam traukam, sāku iet un, tad jo dziļāk, jo vairāk brikšņu, mežacūku, koku un svaiga gaisa”, savas atziņas pauž māksliniece Kristīne Lazdāne.

Ingemāras Treijas un Kristīnes Lazdānes izstāde „Jo dziļāk mežā, jo vairāk koku” skatāma Mākslas galerijā „Durvis” no 2017. gada 8. jūlija līdz 17. augustam.

Izstādes kuratore:

Anita Eņģele, Mākslas galerijas „Durvis” vadītāja

T: 631 4312, 28391437

Mākslas galerijas „Durvis”

Brīvības laukums 21, Tukums

www.tukumamuzejs.lv/galerija-durvis

Facebook: Mākslas galerija „Durvis”

Twitter: @Tukumamuzejs

Darba laiks: