Džūkstes Pasaku muzejs
Džūkstes pagasts, Lancenieku skola
Tel.:

Interaktīva izstāde „Ķemeru Nacionālā parka dabas bagātības”

Džūkstes Pasaku muzejs

5. maijs, 2018 līdz 28. februāris, 2019
29. aprīlis, 2018

Izstādes

Interaktīva izstāde „Ķemeru Nacionālā parka dabas bagātības” veltīta Latvijas dabas bagātībām: pļavām, mežiem, purviem un ūdeņiem, kas atrodas parka teritorijā, tās daļā Džūkstes un Slampes pagastos.

Parka teritorijā var sastapt dažādu augu daudzveidību, meža zvērus (lūšus, vilkus, bebrus u.c.), savas ligzdošanas vietas atradušas arī dažādas putnu sugas – mežā ligzdo melnie stārķi. Dunduru pļavas izsenis bijušas nozīmīgas Džūkstes pagasta iedzīvotājiem – pamatā tās bijušas ganības un siena ieguves vieta, bet 2004. gadā Dunduru pļavās tika izveidotas ganības ar aploku, kur ganās Konik savvaļas zirgi un Heck govis. Nacionālā parka apmeklētāju ērtībām pie aploka ir uzcelts skatu tornis, no kura paveras skats uz pļavu un mežu.

Mežs parkā aizņem lielāko daļu teritorijas, un apkārtējie iedzīvotāji to sauc par Lielmežu. Mežs joprojām glabā Pirmā un Otrā pasaules kara liecības (tranšejas un bunkuru vietas). 1916. un 1917. gadā Lielupes kreisajā krastā 6. Tukuma latviešu strēlnieku pulka, 5. Zemgales latviešu strēlnieku bataljona u.c. strēlnieku pulku rindās cīnījās arī džūkstenieki. Viņi cīnījās par savu dzimteni, savu zemi un krita par savām mājām.

Lielais Ķemeru tīrelis ir lielākais purvs Latvijā. 1930.gados purvā ieguva kūdru, bija uzcelti šķūnīši kūdras brikešu žāvēšanai. Pats purvs ir bagāts ar sēra avotiem un dūņām, no šī purva saglabāšanas tieši atkarīgi arī nacionālā parka sēravoti Ķemeros.

No ūdeņiem parka teritorijā ir Kauguru kanāls, Slampes upe, Džūkstes upe un tīrelis bagāts ar tumšajiem ezeriņiem, kuros pat sastopamas zivis. Kauguru kanāls tika izraksts 1933. gadā, kā turpinājums Džūkstes upei, lai upes ūdeņus varētu novadīt taisni uz Lielupi un nosusinātu pļavas, lai tās varētu efektīvāk izmantot lauksaimniecībā. Padomju gados Slampes upe meliorācijas darbu rezultātā tika iztaisnota un pārvērsta par grāvi. Pēc vairāku gadu intensīviem organizatoriskajiem un tehniskajiem darbiem 2005. gada 31. maijā tika noslēgts projekts „Palienes režīma atjaunošana Slampes upes lejtecē”.

Dabas daudzveidība iedvesmoja arī skolotāju, pasaku tēvu Ansu Lerhi-Puškaiti. Viņš pierakstījis un pats sarakstījis neskaitāmi daudz pasaku par putniem, augiem un dzīvniekiem. Tāpat viņš pierakstījis vairākas teikas par Lielā Ķemeru tīreļa izveidošanos. Savu lielo mīlestību uz dabu pasaku tēvs centās ieaudzināt arī savos skolniekos – mācīja priecāties par dabas skaistumu neraujot augus, bet ļaujot tiem augt.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Ķemeru nacionālo parku.

Izstāde skatāma līdz 2019. gada 28. februārim.

Informācija un grupu pieteikšana: 26513314, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .

Pievienot komentāru

Vārds (obligāti)