Džūkstes Pasaku muzejs

14. janvāris, 2017 līdz 15. jūlijs, 2017
29. decembris, 2016

Izstādes

No 14. janvāra līdz 15. jūlijam Džūkstes Pasaku muzejā (Lancenieku skolā, Džūkstes pagastā, Tukuma novadā) skatāma Edgara Jukas fotogrāfiju izstāde „..Visgrūtākais mums būs šīs dienas trīs. Bez gulbjiem un bez sniega debesīs!”. Fotogrāfijas papildina Pasaku muzejā skatāmo izstādi „Ko vecais ozols pastāstīja” par Džūkstes vēsturi un mūsdienām.

Par Džūksti Edgaram interese radusies 2011. gadā, kad darba dēļ nācās mainīt dzīves vietu. Sākumā radās interese par Otrā pasaules kara laika notikumiem Džūkstē, taču vēlāk - arī par citiem. „Interesanti, ka Džūkstes pusē man nav zināmu radinieku, arī dzimtas saknes no šīs puses nav nākušas. Tātad esmu vienkārši cilvēks - viesis Džūkstes pagastā”, stāsta Edgars, kurš kļuvis par biežu viesi un čaklu palīgu Džūkstes Pasaku muzejam.

Par fotogrāfu Edgars sevi dēvēt neļauj: „Šķiet, ka šis, savā ziņā tituls ir jānopelna ar paliekošiem darbiem, savukārt mans mērķis ir izpaust sevi un sev aktuālās lietas un sajūtas.” Ar fotografēšanu Edgars nodarbojos kopš 2010. gada, kad rokās nonāca pirmā analogā spoguļkamera. To apguvis pašmācības ceļā, kā arī noklausoties lekciju kursu Latvijas Universitātē. Vislabprātāk fotografē dabu.

Fotogrāfiju izstāde „..Visgrūtākais mums būs šīs dienas trīs. Bez gulbjiem un bez sniega debesīs” ir kā turpinājums Edgara pirmajai izstādei „Džūkste šodien... ar skatu pagātnē”, kas bija apskatāma Džūkstes pagasta pirmajā bibliotēkā 2016. gada nogalē. Ja savā pirmajā izstādē autors centās atainot nozīmīgāko Džūkstes pagasta vēsturē mūsdienās radītās fotogrāfijās un apjomīgos aprakstos, tad izstādē Pasaku muzejā autoram ir cits uzstādījums. Edgars neatklāj vēsturiskos notikumus tiešā veidā. Aicinot skatīties uz it kā pašsaprotamo, autors vedina izprast fotogrāfiju nozīmi pašiem apmeklētājiem.

Izstādes nosaukums Edgaram radās nejauši, saskanot dzejas rindām ar vienu no izstādē eksponētajām fotogrāfijām: „Imanta Ziedoņa vārdi tai it kā pielipa konkrētajai fotogrāfijai un likās, ka izskaidro tik daudz, vienlaikus ļaujot skatītājam pašam saredzēt šīs dienas trīs un izdarīt savus secinājumus un spriedumus”. Lai vedinātu skatītāju uz dziļākām pārdomām, fotogrāfijas papildina Imanta Ziedoņa, Ritas Gāles un Imanta Bunkša dzejas rindas.

Izstāde Džūkstes Pasaku muzejā skatāma no 2017. gada 14. janvāra līdz 23. aprīlim. Izstādes atklāšana notiek 14. janvārī 13:00. Ieeja atklāšanas pasākumā - bez maksas.

Ieejas maksa:

Skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem - 1, 00 EUR (Tukuma novada invalīdiem - bezmaksas); pieaugušajiem - 1, 50 EUR; ģimenes biļete - 3.00 EUR (1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērnu līdz 18 gadiem).

Nokļūšana:

Uz Džūkstes Pasaku muzeju var nokļūt, braucot pa Tukuma-Jelgavas šoseju (22 km) vai Rīgas-Liepājas šoseju (55 km), Apšupes krustojumā pagriezties Tukuma virzienā (4 km).

Par Džūkstes Pasaku muzeju:

Džūkstes Pasaku muzejs veltīts izcilajam latviešu pasaku krājējam A. Lerhim-Puškaitim (1859 - 1903) un pasakām, kuras viņš pierakstījis tieši Džūkstes pusē. Muzeja izstādes veidotas par viņa sacerēto oriģinālpasaku tēmām, kas radītas, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu, veidotu latvisko vērtību sistēmu. Aptuveni 6000 pasakas A. Lerha-Puškaiša sakārtojumā izdotas septiņu sējumu krājumā „Latviešu tautas teikas un pasakas” (1891-1903, 2001).

Plašāka informācija:

Dita Silava, Džūkstes Pasaku muzeja vadītāja