Džūkstes Pasaku muzejs

Pasaku istaba

Ceturtdiena, 16.05.2013, 00:00

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDF

Muzeja darbinieki saviem mazajiem apmeklētājiem radījuši iespēju piedalīties Sprīdīša ceļojumā: uzvarēt lielo lāci, meklēt dārgumus un piemuļķot laupītājus, klausīties stāstus, pasakas un visus piedzīvojumus attēlot zīmējumos.

Pasaku istaba veidota pēc A. Lerha - Puškaiša Džūkstē pierakstītās latviešu tautas pasakas "Sprīdītis" motīviem. Džūkstes Sprīdītis ir mazs, zinātkārs, atjautīgs un drosmīgs zēns, kurš dodas iepazīt pasauli.

"Kādam tēvam bij dēls ne lielāks, ne mazāks par trim sprīžiem. Viņš iesauca dēlu par Sprīdīti. Pats Sprīdītis nu gan bij gatavs pundurītis, krupītis, tomēr dūša tam bij kā milzim. Viņš pats teica: Ja man tādam mērenam vīrelim dūša neturēsies, kur tad aiztikšu? Reiz Sprīdītis apņēmās pasauli apskatīt. Viņš ņēma kājas pār pleciem un iet un iet, kamēr...", - kas notiek tālāk, nāc, apskati, piedzīvo, izbaudi, Džūkstes Pasaku muzejā.

A. Lerhis-Puškaitis teikas un pasakas izmantoja savā darbā, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu un veidotu latvisko vērtību sistēmu. Aptuveni 6000 pasakas A. Lerha-Puškaiša sakārtojumā izdotas septiņu sējumu krājumā "Latviešu tautas teikas un pasakas" (1891-1903). Džūkstes Pasaku muzejā notiek gan muzeja kolekcijas veidošana, gan Pasaku tēva daiļrades pētniecība, kā arī tiek veidota ekspozīcija. Līdzās nopietnām izstādēm izveidota arī interaktīva Pasaku istaba pašiem mazākajiem muzeja apmeklētājiem, kas pasauli izzina kopā ar vecākiem vai vecvecākiem.