Džūkstes Pasaku muzejs
Džūkstes pagasts, Lancenieku skola
Tukuma novads, LV-3147
Tel.:
Mob.: + 371 26513314
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Uzsākot skolotāja un folklorista A. Lerha-Puškaiša 160. jubilejas gadu, Džūkstē atvērta Pasaku istabu

Ceturtdiena, 28.02.2019, 11:31

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDFDrukātNosūtīt draugam

Džūkstes Pasaku muzejā, uzsākot skolotāja un folklorista A. Lerha-Puškaiša 160. jubilejas gadu, atklāta Pasaku istaba, kur pirmsskolas un jaunāko klašu audzēkņiem ir iespēja izzināt folklorista pierakstītās Džūkstes pasakas izstādē „Džūkstes Sprīdītis un Lielēdējs”.


A. Lerhis-Puškaitis savulaik teikas un pasakas izmantoja savā darbā, lai attīstītu bērnu iztēli un domāšanu un veidotu latvisko vērtību sistēmu. Strādājot par palīgskolotāju Džūkstes – Pienavas skolā, viņš bērniem uzdeva ierakstīt kādus stāstiņus burtnīcās un tos otrā rītā viņam atstāstīt. Džūkstes Pasaku muzeja vadītāja Dita Silava stāsta: „Tolaik vēl trūka mācību grāmatu, tāpēc šī stāstu pierakstīšanas metode palīdzēja bērniem apgūt vietējo vēsturi, attīstīt klausīšanās, rakstīšanas un stāstīšanas prasmes. Teiku un pasaku pierakstīšana un atstāstīšana noderēja arī latviešu valodas apguvei, rosināja bērnu interesi par tautas vēstītājfolkloru.” Literatūrkritiķis Teodors Zeiferts uzsvēris, ka „Latviešu teikas, pasakas, vēsture, valoda bija Lerhim ieaugusi sirdī.”

Izstāde „Džūkstes Sprīdītis un Lielēdējs” veidota tieši mazākajiem muzeja apmeklētājiem, lai ar izzinošiem un atraktīviem uzdevumiem varētu iepazīt mazo pasaules izzinātāju Sprīdīti un stiprinieku Lielēdēju no Lielmeža un atklāt viņu draudzības noslēpumus. Esot muzejā, vecāki kopā ar bērniem aicināti izspēlēt pasakas teātrī ar rokas lellītēm.

Izvēlētās pasakas „Sprīdītis” un „Lielēdējs” izstādē cildina cilvēka, maza vai liela, atjautību, spēku un drosmi, rosina atbalstīt līdzcilvēkus. Sprīdītis ir tautas radīts tēls – trīs sprīžus garš, zinātkārs un atjautīgs zēns, kurš dodas iepazīt pasauli. Ejot pa saulei viņš sastop ķēniņu un pārspēj gan laupītājus, gan lāci, par algu iegūstot princesi par sievu. Savukārt pasaka „Lielēdējs” vēsta par kādu stipru Džūkstes puisi, kurš varējis pat nesazāģētu egli no Liemeža uz Lanceniekiem atnest. Viņam esot bijis tīrais nieks astoņus pūrus zirņu uznest Lancenieku sudmalās. Algas vietā viņš prasījis kārtīgu ēdienu un vienā ēdienreizē varējis notiesāt maišeli zirņu vai pat lasi krietna vīra lielumā un uzkost vēl pāris lašeļu sivēna lielumā. Abas pasakas atgādina - labi padarīts darbs vienmēr tiks labi atalgots, tāpēc muzeja darbinieki rosina nenobīties un censties piepildīt sapņus.