Džūkstes Pasaku muzejs
Tel.:

Edgara Jukas fotogrāfijas papildinās izstādi Pasaku muzejā

Pirmdiena, 09.01.2017, 11:14

14. janvārī 13:00 Džūkstes Pasaku muzejā atklās Edgara Jukas foto izstādi „Visgrūtākais mums būs šīs dienas trīs. Bez gulbjiem un bez sniega debesīs!”. Fotogrāfijas papildina esošo izstādi „Ko vecais ozols pastāstīja”. Ieeja atklāšanas pasākumā - bez maksas. Izstāde skatāma līdz 2017. gada 23. aprīlim.

Par Džūksti Edgaram interese radusies 2011. gadā, kad darba dēļ nācās mainīt dzīves vietu. Sākumā radās interese par Otrā pasaules kara laika notikumiem Džūkstē, taču vēlāk - arī par citiem. „Interesanti, ka Džūkstes pusē man nav zināmu radinieku, arī dzimtas saknes no šīs puses nav nākušas. Tātad esmu vienkārši cilvēks - viesis Džūkstes pagastā”, stāsta Edgars, kurš kļuvis par biežu viesi un čaklu palīgu Džūkstes Pasaku muzejam.

Par fotogrāfu Edgars sevi dēvēt neļauj: „Šķiet, ka šis, savā ziņā tituls ir jānopelna ar paliekošiem darbiem, savukārt mans mērķis ir izpaust sevi un sev aktuālās lietas un sajūtas.” Ar fotografēšanu Edgars nodarbojos kopš 2010. gada, kad rokās nonāca pirmā analogā spoguļkamera. To apguvis pašmācības ceļā, kā arī noklausoties lekciju kursu Latvijas Universitātē. Vislabprātāk fotografē dabu.

Fotogrāfiju izstāde „..Visgrūtākais mums būs šīs dienas trīs. Bez gulbjiem un bez sniega debesīs” ir kā turpinājums Edgara pirmajai izstādei „Džūkste šodien... ar skatu pagātnē”, kas bija apskatāma Džūkstes pagasta pirmajā bibliotēkā 2016. gada nogalē. Ja savā pirmajā izstādē autors centās atainot nozīmīgāko Džūkstes pagasta vēsturē mūsdienās radītās fotogrāfijās un apjomīgos aprakstos, tad izstādē Pasaku muzejā autoram ir cits uzstādījums. Edgars neatklāj vēsturiskos notikumus tiešā veidā. Aicinot skatīties uz it kā pašsaprotamo, autors vedina izprast fotogrāfiju nozīmi pašiem apmeklētājiem.

Izstādes nosaukums Edgaram radās nejauši, saskanot dzejas rindām ar vienu no izstādē eksponētajām fotogrāfijām: „Imanta Ziedoņa vārdi tai it kā pielipa konkrētajai fotogrāfijai un likās, ka izskaidro tik daudz, vienlaikus ļaujot skatītājam pašam saredzēt šīs dienas trīs un izdarīt savus secinājumus un spriedumus”. Lai vedinātu skatītāju uz dziļākām pārdomām, fotogrāfijas papildina Imanta Ziedoņa, Ritas Gāles un Imanta Bunkša dzejas rindas.

Izstāde Džūkstes Pasaku muzejā skatāma no 2017. gada 14. janvāra līdz 23. aprīlim. Izstādes atklāšana notiek 14. janvārī 13:00. Ieeja atklāšanas pasākumā - bez maksas.