Durbes pils muzejs
M.Parka iela 7
Tukums, LV-3101
Tel.: + 371 631 22633; 63122744
Mob.: + 371 26305946
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Nostāsti

Trešdiena, 22.02.2012, 12:14

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDFDrukātNosūtīt draugam


Barona un dārznieka meitas mīlestība
Dzirdēts nostāsts par Durbes baronu, kas iemīlējis dārznieka meitu. Par kaislīgo mīlestību esot uzzinājusi baronese un uzrīdījusi meitenei niknus suņus. Barons suņus nošāvis, licis tos aprakt un katram virsū uzlikt akmeni. Vēlāk uz akmeņiem uzbūvēta koka lapene, kas diemžēl daudzus gadus atpakaļ sabrukusi.

Vēl šodien akmens mūra tilta galā pie takas uz rotondu redzami pieci akmeņi: četri malējie simbolizējot suņus, bet vidējais - meiteni.

Šlokenbekas-Durbes pēdējam īpašnieka Luija barona fon der Rekes dēlam Vilhelmam, kas Durbes pilī vairākkārt viesojies, šis nostāsts ļoti patika un viņš rosināja muzeja darbiniekus to stāstīt ekskursantiem.


Barona dēla un dzirnavnieka meitas mīlestība
Tiek stāstīta arī leģenda par Durbes barona fon der Rekes dēla Matiasa un Šlokenbekas dzirnavnieka meitas nelaimīgo mīlestību. Abi jaunieši esot slepus satikušies pie Šlokenbekas dzirnavu dambja. Kad barons to uzzinājis, viņš aiz niknuma paķēris bisi un skrējis uz ezermalu. Jaunieši sēdējuši uz dambja malas, kad ezera otrā krastā pamanījuši baronu ar bisi rokās. Lai nāve viņus neizšķirtu, abi jaunieši saķērušies rokās un ielēkuši ezerā. Barons ļoti pārdzīvojis dēla nāvi un licis uzcelt dēla piemiņai obelisku ar uzrakstu „Matiass 1867”.

Obelisks ar minēto uzrakstu patiesi atrodas ezera krastā iepretim Šlokenbekas dzirnavām. Tas uzstādīts 1867. gadā, kad uzbūvētas dzirnavas. Jāatzīmē, ka Reku dzimtas Durbes atzara dibinātājs bija Matiass un dzirnavas būvētas viņa dzīves pēdējā gadā.

Par godu viņam visiem nākošajiem vīriešu kārtas pēcnācējiem viens no vārdiem ir Matiass.