Durbes pils muzejs

Piedzīvosim 1905. gadu

Ceturtdiena, 16.05.2013, 00:00

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDF

Programmas pamatā ir vēsturiskā situācija Tukumā 1905. gadā, kad sociāldemokrāti izplatīja nelegālo literatūru, rīkoja slepenās "meža sapulces", aģitēja tautu cīņai pret cara patvaldību un vācu muižniekiem. 1905. gada notikumi bija pirmais demokrātisku prasību masveida uzplūds Latvijā, centieni panākt patvaldības gāšanu, uzskatu paušanas brīvību, vienlīdzīgas pašpārvaldes tiesības. Programma iepazīstina ar revolūcijas virzītājspēku - Latvijas sociāldemokrātu idejām un nelegālo darbību, revolūcijas cēloņiem un norisi, kā arī rada priekšstatu par vācbaltu muižnieku uzskatiem, viņu attieksmi pret latviešiem un revolucionāro kustību.

Programmas dalībnieki piedalās lomu spēlē, kas imitē sociāldemokrātu slepenās sapulces norisi Durbes pils parkā, iepazīstas ar sociāldemokrātu prasībām un atsevišķām nelegālās darbības metodēm, mācās izgatavot skrejlapas, apspriež iespējamo bruņotās sacelšanās scenāriju un gūst arī zināmu priekšstatu par vācbaltu ģimenes un viņu kalpotāju uzskatiem un dzīvesveidu.

Gatavojoties programmai, skolēni ir apguvuši minēto vēstures tēmu, ir veikuši nelielu individuālu pētījumu savas ģimenes un tuvākās apkārtnes vēsturē un ir ieguvuši priekšstatu par to, kā 1905. gada notikumi iespaidoja viņa senču dzīvi.

Pirms programmas sākuma skolēni tiek sadalīti grupās un saņem lomas: slepenpolicijas aģenti, aktīvie sociāldemokrāti, turīgie pilsoņi, slepenās sapulces vietas apsargi. Katrai grupai programmas gaitā jāveic atbilstoši uzdevumi.
Pēc programmas visi dalībnieki piedalās noslēguma sarunā un mājās atbilstoši savai lomai gatavo ziņojumu, ko iesniedz mācību priekšmeta pasniedzējam novērtēšanai.

Mērķauditorija: 9. līdz 12. klašu skolēni, vēstures pedagogi

Norises laiks: visu gadu

Norises vieta: Durbes pils

Cena: skolēniem 3.00 EUR (no personas); pieaugušajiem 7,50 EUR (no personas)