Tukuma Audēju darbnīca
Tidaholmas iela 3
Tukums, LV-3101
Tel.: + 371 63125539
Mob.: + 371 25622267
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Pirtīžas

Audēju darbnīca

10. jūnijs, 2017 līdz 2. septembris, 2017
5. jūnijs, 2017

Izstādes

Tukuma Audēju darbnīcā (Tidaholmas ielā 3, Tukumā) līdz 2. septembrim skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas „Durbe” dalībnieču izstāde „Pirtīžas”. Tā ir izstāde par pirtī iešanas tradīcijām un pirtīžas rituālu mūsdienās.


TLMS „Durbe” tradicionāli katru gadu rīko sezonas noslēguma izstādi. Šogad audējas uzmanību pievērsušas pirts tēmai – par pirtī iešanas tradīcijām un mūsdienās atdzimušo senlatviešu pirtīžas rituālu māmiņām kopā ar jaundzimušajiem bērniņiem.

Pirtīžas rituāla laikā simboliski tiek noslēgta māmiņas un mazuļa vienotība, kas bijusi gaidību laikā, abus stiprinot patstāvīgai dzīvei. Agrākos laikos šis rituāls gan bērnam, gan mātei bija pirmā mazgāšanās astotajā dienā pēc bērniņa piedzimšanas. Mūsdienās pirtīžu var uzskatīt par jaundzimušā pirmo vannošanu, jaunās māmiņas pirmo pēcdzemdību pirti un abu enerģētiski emocionālo atdalīšanos.

Pirtīžas rituāla veikšanai nepieciešama iepriekšēja sagatavošanās: jāšuj pirmo lina krekliņu bērniņam un jāauž josta, jāvāc trejdeviņu zāļu tēja mazgājamajam ūdenim, jāsagatavo malka pirts kurināšanai, jāsien pirtsslotiņas, jāsagādā avota ūdens bērniņa mazgāšanai, jāklāj mielasta galds, uz kura jābūt medum, rupjmaizei un zāļu tējai.

Izstādes „Pirtīžas” centrā ir šūpulītis ar lelles bērniņu. Atbilstoši izvēlētajai tēmai izstādē skatāmi vieglos un gaisīgos toņos darināti pirts dvieļi, galdauti, lakati, izšūti linu krekli, pirts sūklis, vasarīgās noskaņās darinātas pirts cepures un austas jostas. Izstādes iekārtošanā izmantoti priekšmeti par pirts tēmu no Tukuma muzeja krājuma - bērna šūpulītis un pirts lietas - ūdens kubuls, ūdens smeļamais ķipītis, soliņš, sijājamie sieti zāļu tējām un citi priekšmeti. Vasarīgu, mājīgu un pirtij atbilstošu gaisotni piešķir smaržīgas zāļu tējas un šogad sietas bērzu, liepu, ozolu un pīlādžu zaru pirtsslotas.

Izstādē darbus eksponējušas TLMS „Durbe” dalībnieces: Ingrīda Ķimene, Ieva Kārkliņa, Inese Sprūdža, Marija Anmane, Ieva Nahodkina, Dagnija Ķirse, Zane Neilande-Sieradzka, Marita Dubiniauska, Ausma Pētersone, Inese Ļiņēviča, Dina Zīriņa, Mudīte Rudaus-Rudauska, Kintija Kāle Pūkaine, Aina Kāposta, Anna Spalle, Ilga Zaķe, Maija Smilga, Iveta Majauska-Rimša, Rita Meiļuna, Helēna Korotka, Inta Konrade, Agita Pumpure, Aivita Ļubļina-Goldmane, Marta Ozola, Inga Kuple, Eva Upacere, Sarmīte Jēkabsone, Agrita Kunkulberga, Diāna Maija Baumane.

Izstāde „Pirtīžas” Tukuma Audēju darbnīcā skatāma no 2017. gada 10. jūnija līdz 2. septembrim. Plašāka informācija iegūstama, kā arī grupām lūdzam pieteikties iepriekš pa tālr. 63125539, 25622267!


Par TLMS „Durbe”

Tukuma muzeja lietišķās mākslas pulciņš izveidots 1974. gadā, bet TLMS "Durbe" nosaukums iegūts 1999. gadā. Studijas galvenais darbības veids ir aušana, bet tās dalībnieces nodarbojas arī ar tekstiltehnikām: adīšanu, tamborēšanu, mezglošanu, auduma apdruku un apgleznošanu.

Studijas dalībnieces regulāri piedalās valsts mēroga tekstiliztādēs, organizē personālizstādes un darbu skates, kā arī sniedz konsultācijas etnogrāfisko tērpu darināšanā, pēc pasūtījuma izgatavo tautas tērpus, vimpeļus un karogus, kā arī citas tekstilijas. Iepriekšējā studijas vadītāja Agita Pumpure 2008. gadā ieguva galveno balvu Dziesmu svētku tautastērpu skatē. Šobrīd studiju vada Vineta Šulca.


Izstādes kuratore:

Vineta Šulca, TLMS „Durbe” vadītāja

T.: 631 25539, 25622267

E:  Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu


Tukuma Audēju darbnīcas darba laiki:

No otrdienas līdz sestdienai: 10.00 - 17.00 
Pirmdienās un svētdienās: slēgts


Ieejas maksa:

Pirmsskolas vecuma bērniem, skolēniem, studentiem: bez maksas
Pensionāriem, invalīdiem:  1.00  EUR (Tukuma novada  invalīdiem – bez maksas)
Pieaugušajiem:  1.50 EUR.


Pievienot komentāru

Vārds (obligāti)
E-pasts (obligāti)
Mājas lapa
Aizsardzības kods
Atjaunināt