Tukuma Audēju darbnīca
Tidaholmas iela 3
Tel.: + 371 63125539

TLMS "Kamene" un TLMS "Tīne" izstāde „Rīdzinieki mājai, sētai, dvēselei”

Audēju darbnīca

8. oktobris, 2016 līdz 3. decembris, 2016
23. septembris, 2016

Izstādes

Izstādē „Rīdzinieki mājai, sētai, dvēselei” skatāmi TLMS „Kamene” austie audumi un TLMS „Tīne” darinātie pinumi, kas tapuši pēdējo piecu gadu laikā.

Studiju darbi ne vien rotā un rada telpās mājīguma sajūtu un priecē dvēseli, bet ir arī praktiski noderīgi - pītie grozi, kuros skaisti rotājas rudens raža, un siltie lakati, kas ne vien skaisti izskatās, bet arī silda drēgnajos vakaros. Abu studiju mājvieta ir Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs „Mazā ģilde”. Kā atzīst studiju dalībnieki, spēks, kas slēpjas interešu kopībā, brīvā laika piepildījumā, savu radošo potenču attīstībā un senču kultūras mantojuma nodošanā jaunajai paaudzei, daudziem studijas dalībniekiem ļauj aizmirst ikdienas rūpes un gūt gandarījumu par paveikto.

TLMS „Kamene”

TLMS „Kamene” darbojas 38 gadus, kas apvieno ap 30 dažāda vecuma un profesijas pārstāves. Kopš 1983. gada studiju vada tekstilmāksliniece Marina Sproģe.

Studijā austo tradicionālo audumu klāsts ir liels - segas, galdauti, sienas segas, dvieļi, grīdas celiņi, dekoratīvie audumi – viss, kas var padarīt interjeru siltu un mājīgu. Katras studijas dalībnieces mērķis ir darināt pašai savu tautastērpu. Līdztekus praktiskām nodarbībām studijas dalībnieces apgūst aušanas teoriju - krāsu mācību un kompozīcijas pamatus. Audējas studē muzeju fondu krājumu vērtības - darbos mācās saskatīt gadsimtiem saglabāto vienkāršību, lietderību un krāsu bagātību.

Studijas dalībnieces vieno mīlestība pret darbu, viņas labprāt dalās savā pieredzē ar jaunpienācējām, izkopjot, saglabājot un nododot nākamajām paaudzēm gadu simtiem veidoto tautas aušanas amatu. Ilggadējā studijas dalībniece Lilija Treimane studijas dalībniecēm nodod savas unikālās zināšanas un prasmes ļoti krāšņu jostu aušanā.

TLMS „Kamene” darbi vienmēr skatāmi Rīgas pilsētas un valsts rīkotās izstādēs, kā arī tematiskās izstādēs Latvijā un ārzemēs. Kā atzīst viņas pašas: „Parādīt savus darinājumus ir svētki, kas rada gandarījumu un pārliecību, ka arī šodien ir nepieciešamas senās prasmes.”

TLMS „Tīne”

1976. gadā, sanākot kopā entuziastu grupai pie toreizējā Valsts Profesionāli tehniskās izglītības komitejas kultūras nama, tika izveidots pinēju pulciņš, ko vadīja meistars Silvestrs Kušners. Pēc gada pulciņa vadību uzņēmās TDM Vilhelms Tupiņš, kurš savus audzēkņus desmit gadu laikā aizvadīja līdz Tautas lietišķās mākslas studijas „Tīne” nosaukuma iegūšanai 1986. gadā. Nākamajā, 1987. gadā, studijas vadību pārņēma Edīte Laiviņa.

TLMS „Tīne” pinēji savos darbos izmanto kārklu klūgas, priežu un egļu saknes, liepu lūkus un meldrus. Interesentu vērtējumam studijas dalībnieces piedāvā dažādus darbus, sniedzot iespēju salīdzināt senos, tradicionālos izteiksmes līdzekļus ar jauna dizaina radītajām iespējām.

Dalībnieku veikums skatāms neskaitāmās studijas darba pārskata, tematiskās un republikas tautas lietišķās mākslas izstādēs, kā arī izbraukuma izstādēs Latvijā un aiz tās robežām. Vairāku studijas dalībnieku darbi ir iepirkti un atrodas Latvijas Nacionālās vēstures, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Lielbritānijas muzeja fondos.

Izstāde „Rīdzinieki mājai, sētai, dvēselei” skatāma Tukuma Audēju darbnīcā no 2016. gada 8. oktobra līdz 3. decembrim. Ieeja izstādes atklāšanas pasākumā 8. oktobrī - bez maksas. Grupas lūdzam pieteikt iepriekš.

Izstādes kuratore:

Zane Neilande - Sieradzka

A. Tidaholmas iela 3, Tukums

Audēju darbnīcas darba laiki:

No otrdienas līdz sestdienai: 10.00 - 17.00
Pirmdienās un svētdienās: slēgts

Ieejas maksa:

Pirmsskolas vecuma bērniem, skolēniem, studentiem: bez maksas
Pensionāriem, invalīdiem:  1.00  EUR (Tukuma novada  invalīdiem – bez maksas)
Pieaugušajiem:  1.50 EUR.

Ģimenes biļete: 3.00 EUR (1 - 2 pieaugušie un 2 vai vairāk bērnu līdz 18 gadiem).

Interneta  resursi:

www.tukumamuzejs.lv