Tukuma Audēju darbnīca
Tidaholmas iela 3
Tel.: + 371 63125539

TLMS „Durbe” izstāde „Manas tautas tērps”

Pirmdiena, 04.06.2018, 06:45

Tukuma Audēju darbnīcā skatāma Latvijas 100 gadei veltīta Tautas lietišķās mākslas studijas „Durbe” darbu izstāde „Manas tautas tērps”. Tajā eksponēti Tukuma, Engures, Jaunpils un Kandavas novadu tautastērpu komplekti, kas tapuši etnogrāfisko pētījumu un rūpīga darba rezultātā Tukuma muzeja krājumam.

Tautastērpu sastāvdaļas darinātas 35 gadu garumā, veicot pētījumus Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja un citu muzeju krājumos. Informācija iegūta arī no privātiem avotiem, žurnāliem, grāmatām un audumu paraudziņiem. Audējas, cītīgi fotografējot, zīmējot, mērot, veicot dziju krāsu uztinumus un pēc tam uzaužot atdarinājumus - brunču audumus, jostas, izšujot un šujot kreklus, aužot jostas un adot zeķes, radījušas bagātu kolekciju, kurā pārstāvēti daudzi pagasti.

Atbilstoši etnogrāfiskajām tradīcijām un savam redzējumam audējas darinājušas šādus tautas tērpu komplektus: vienu Tukuma vīriešu tērpu, divus Tukuma sieviešu tērpus, Tukuma meitenītes un zēna tērpus, Grenču vīriešu tērpu, Irlavas sieviešu tērpu, Jaunpils sieviešu tērpu, Engures sieviešu tērpu, Kandavas sieviešu tērpu, Džūkstes sieviešu tērpu, Smārdes sieviešu tērpu, Matkules sieviešu tērpu, kā arī Aizupes, Kandavas, Struteles, Irlavas, Matkules, Džūkstes, Jaunpils, Sēmes, Mērsraga, Engures un Smārdes pagastu brunčus.

Līdzās Tukuma muzeja krājuma tautastērpu komplektiem skatāmi arī studijas dalībnieču darināto personīgo etnogrāfisko tautas tērpu sastāvdaļu atdarinājumi: izšūti krekli, jostas, lakati, villaines, vainagi, aubes, svārki un svārku audumi no dažādiem Latvijas novadiem, kā arī jaunrades darbi par tautas tērpu tēmu. Viens no novada tērpa īpašajiem aksesuāriem ir studijas dalībnieces Maritas Dubiniauskas uzaustais Tukuma jostas atdarinājums, kas tapis pēc skolotājas, Tautas lietišķās mākslas meistares Ilgas Bērziņas tehniskā zīmējuma. Jostā ieaustās zīmes norāda uz kustību, dinamiku, savstarpēju mijiedarbību, aktivitāti un radošumu.

Izstādes darbu autores ir 42 TLMS „Durbe” dalībnieces: Agita Pumpure, Agrita Kunkulberga, Aija Neilande, Aina Kāposta, Alma Arne, Anda Bērzmārtiņa, Anita Pastare, Anna Spalle, Ausma Jansone, Ausma Pētersone, Dagnija Ķirse, Dina Zīriņa, Daiga Eglīte, Dzidra Erca, Eglīte, Dzintra Kātiņa, Evita Sakse, Helēna Korotka, Ieva Kārkliņa, Ieva Nahodkina, Ilga Zaķe, Ilze Vekšina, Inga Kuple, Ingrīda Ķimene, Ingrīda Seržante, Inese Sprūdža, Inita Dzalbe, Inta Konrade, Iveta Majauska-Rimša, Kintija Kāle-Pūkaine, Laila Ingevica, Maija Smilga, Marija Anmane, Marcijana Ķezbere, Marita Dubiniauska, Mudīte Rudaus-Rudovska, Rita Meiļuna, Ruta Kalniņa, Ruta Švampe, Sarmīte Jēkabsone, Vineta Šulca, Zaiga Reimane, Zane Neilande-Sieradzka.

Tērpu aksesuārus darinājuši Latvijas amata meistari: saktas - rotkalis un juvelieris Andis Ronis no Rīgas; apavus - kurpnieks Andrejs Kazancevs no Tukuma; apavu papēžus apkala kalējs Ģirts Bērziņš no Siguldas, vīriešu cepures darināja cepurniece Laila Brūvele no Rīgas, vīriešu jostas darināja ādas mākslinieks Māris Medenis, ādas māksliniece Aiva Valdmane un rotkalis Viesturs Jēkabsons; zeķes adīja rokdarbniece Valda Kāle.

Izstāde tapusi, pateicoties audēju uzcītīgai darbībai un Tukuma novada pašvaldības programmas “Tukuma novads ceļā uz Latvijas Simtgadi” finansējumam.

Izstāde skatāma Tukuma Audēju darbnīcā no 2018. gada 9. jūnija līdz 23. novembris.