Tukuma Audēju darbnīca
Tidaholmas iela 3
Tukums, LV-3101
Tel.: + 371 63125539
Mob.: + 371 25622267
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

Melitas Mednes lekcija „Ugunskrusta spēks”

Piektdiena, 02.02.2018, 14:11

Uzmanību, atvērt jaunā logā. PDFDrukātNosūtīt draugam

10. februārī plkst. 11.00 Tukuma Audēju darbnīcā izstādes „Mūsu spēka zīmju raksti” ietvaros notiks Melitas Mednes lekcija „Ugunskrusta spēks”, stāstot par ugunskrusta zīmes vēsturisko nozīmi, tās pielietojumu latviešu un citu tautu ornamentos.Ugunskrusts ir sens simbols, kas daudzām tautām vēsturiski nozīmē sauli, gaismu, saules ceļu, aizsardzību. Ugunskrusts, saukts arī par pērkona zīmi, sargā pret ļaunumu. Tāpat kā citas senlatviešu dievības, arī Pērkons cilvēkiem ir labvēlīgs. Folklorā pērkona zīme simbolizē gaismu, uguni un dzīvību. Senās baltu ciltis to uzskatījuši arī par saules zīmi, kas attēlo Saules kustību, enerģiju, tās vīrišķo spēku. Latviešu mitoloģijā ugunskrusts simbolizē Saules (uguns) kustības neapturamību, kas palīdz uzveikt ļaunumu, iegūt veselību, labklājību un laimi. Ugunskrustu mēdza iegriezt bērna gultiņas galā vai izšuva uz sedziņas, kurā tīt mazuli, tā atvairot ļaunos garus

20. gadsimta vidū ugunskrusta simbols ieguva negatīvu slavu, jo vienžubura ugunskrusts jeb svastika ar uz labo pusi noliektiem zariem, tika plaši izmantots nacistiskajā propagandā, tāpēc šodien bieži jebkurš ugunskrusts kļūdaini tiek uztverts kā nacismu slavējošs simbols.

Mūsdienās ugunskrustu auž jostās, apģērbā, kaļ rotās un aizsardzības amuletos, liek telpās pie sienas, lieto pirts zinībās un dziedniecībā kā varenu sargājošu, dziedinošu zīmi.

Melitas Mednes un Egila Medņa izstādē „Mūsu spēka zīmju raksti” pērkonkrusts jeb ugunskrusts apskatāms austajos, adītajos, izšūtajos un mūsdienīgi apdrukātajos darbos.


Dalība lekcijā: pieaugušajiem -  1.50 EUR, pensionāriem un citu novadu invalīdiem - 1.00 EUR.

Izstāde „Mūsu spēka zīmju raksti” apskatāma Tukuma Audēju darbnīcā līdz 2018. gada 2. martam.